دمای اولیه نورد لوله و ساخت کویل

برای گرم کردن قطعات مورد نظر می‌توان آن‌ها را درکوره‌های نفتی یا گاز سوز گرم کرد. دمای مورد نیاز برای فولادهای کم آلیاژ یا کربنی ساده حدود 1200 درجه سانتی‌گراد است .

ولی برای میله‌هایی که قطر کمتری دارند از کوره‌های القایی برای گرم کردن استفاده می‌شود

نقطه تسلیم چیست؟

در فرآیند شکل دادن به خصوص کشش عمیق، نقطه تسلیم موجب ایجاد شرایط تغییر شکل ناهمگن می‌شود. انجام چند عمل مانند انجام کار مکانیکی با کمک نورد لوله و ساخت کویل (نورد بازپخت) موجب حذف نقطه تسلیم می‌شود.

قفسه چیست؟

برای انجام فرآیند شمش‌ها از طریق غلتک‌ها باید نیرویی وجود داشته باشد که روی تجهیزات نصب شود و فاصله بین غلتک‌ها را تنظیم و نیروی چرخشی را به آن‌ها وارد کندکه این نیرو توسط قفسه تأمین می‌شود.

 

انواع فرآیندهای حرارتی

در فرآیندهای نورد لوله و ساخت کویل برای تغییر شکل قطعه باید از فرآیندهای حرارتی استفاده کرد تا به نتیجه مورد نظر رسید. فرآیندهای حرارتی از ملزومات نورد می‌باشد که موجب بهینه سازی فرآیند می‌شود. در نتیجه در فرآیند نورد چه نوع سرد و چه نوع گرم، فرآورده‌ها تجربه یک یا چند فرآیند حرارت را خواهند داشت تا هم به راحتی بتوانند تغییر شکل داده و هم ساختار متالورژیکی آن‌ها بهبود یافته باشند.

از فرآیندهای حرارتی مهمی که انجام می‌شود عملیات تابکاری است که روی مواد سرد انجام می‌شود. فرآیند تابکاری در خصوص فولادها با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود که کیفیت متفاوتی نیز دارد. این روش‌ها ممکن است شامل:

فرآیند تابکاری

برای انجام فرآیند تابکاری، نورد لوله و ساخت کویل در کوره‌های جعبه‌ای یا پیوسته در مدت زمان معینی، فولاد سرد شده را در دمایی بالاتر از دمای تبلور شده قرار می‌دهند تا مشخصه‌های مکانیکی و ساختار متالورژیکی در آن به وجود آید. در واقع هدف این فرآیند، برگرداندن ویژگی‌ها و مشخصه‌های اولیه به فرآورده است.

تابکاری کامل

تابکاری هم دمایی

تابکاری کروی

آشنایی با نورد لوله و ساخت کویل

امروزه استفاده از ورقه‌های فولادی و آهنی با اشکال مختلف در صنعت به طور گسترده‌ای رواج پیدا کرده است. به طور مثال از این ورقه‌ها در ساخت لوله‌های انتقال و جریان، مخازن ساختمانی، مخازن تحت فشار، صنایع ساخت خودرو و هوافضا، عملیات جوشکاری، ریل، تیرآهن و غیره استفاده می‌شود. این ورقه‌ها در طی فرآیند نورد لوله و ساخت کویل ساخته می‌شوند.

در ادامه به بررسی فرآیند نورد لوله و ساخت کویل می پردازیم.

نورد لوله و ساخت کویل

نورد لوله

یکی از راه‌های مؤثر‌ برای تغییر شکل فلزات بدون ایجاد تغییر حجم آن‌ها، نورد است. برای شکل دادن فلزات با فرآیند نورد، فلزات را از چندین غلتک که در مقابل یکدیگر در حال حرکت هستند عبور می‌دهند تا به شکل مورد نظر تبدیل شوند. به مواد اولیه تشکیل دهنده اسلب یا تختال گفته می‌‌شود.

نورد براساس دمای قطعه نورد شده دارای دو عملکرد نور سرد و نورد گرم است.

نورد گرم

چنانچه برای شکل دهی فلزات، از غلتک های گرمی که دمایی معادل 1100 درجه سانتی‌گراد دارند استفاده شود نورد گرم گفته می شود.به ورقه‌های نورد گرم اصطلاحاً در زبان لاتین هات رول پلیت (Hot Rolled Plat) یا هات رول کویل و در زبان فارسی ورق فولادی یا ورق سیاه گفته می شود.

حاصل فرآیند نورد گرم، ایجاد اشکال یکسان و مانند هم است که دمای آن‌ها بالا بوده و قابل انعطاف هستند.یکی از معایب نورد گرم این است که دقیقاً نمی‌تواند ابعاد و سطوح صاف و بدون موج را ایجاد کند.

از تولید کنندگان نورد گرم یا کویل در ایران می‌‌توان به شرکت فولاد مبارکه و فولاد گیلان اشاره کرد.

دمای مورد نیاز نورد گرم

نورد سرد

برای انجام فرآیند نورد سرد دمایی پایین تر از دمای تبلور ماده مورد نیاز است.

برای کاهش ضخمات ورقه ها بعد از نورد گرم از فرآیند نورد سرد استفاده می شود.

نمایش یک نتیجه

مشاهده فیلترها
نمایش 9 24 36