دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید دیگ روغن داغ

راهنمای خرید دیگ روغن داغ

راهنمای خرید دیگ روغن داغ اطلاعات جامع و کاملی به شما عزیزان می‌دهد تا در زمان خرید این محصول، بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته‌باشید. خرید دیگ روغن داغ مناسب یکی از معضلات و مشکلاتی است که بسیاری از خریداران و فعالان صنعت با آن روبه‌رو هستند. ما در گروه ماشین سازی صنعت ویژه، این بار قصد کرده‌ایم تا راهنمای جامع و کاملی در مورد خرید دیگ روغن داغ را ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

دیگ روغن داغ چیست؟

دیگ روغن داغ یا بویلر روغن داغ (Hot Oil Boiler)  یا هیتر روغن داغ (Thermal Oil Heater) دستگاهی است که جهت انتقال حرارت بین سیال گرما گیرنده (روغن مخصوص حرارتی) و سیال گرما دهنده (گازهای داغ حاصل از احتراق مشعل)  به کار می رود. در این دیگ ها با ایجاد سطح انتقال حرارت لازم ، گرمای گازهای حاصل از احتراق مشعل به روغن حرارتی در حال گردش منتقل گشته و موجب افزایش دمای آن می گردد.

با استفاده از دیگ روغن داغ دستیابی به دمای بالا در فشار کار پایین امکان پذیر می باشد. درجه حرارت کار دیگ روغن داغ معمولا بین ۱۵۰ الی ۳۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. (دماهای کار بالاتر مستلزم استفاده از متریال ، تجهیزات و روغن حرارتی مخصوص بوده و با توجه به خطرات و استهلاک بیشتر سیستم توصیه نمی گردد.)

اولین گام در راهنمای خرید دیگ روغن داغ

چه زمانی نیازی به بویلر روغن داغ هست؟

در صنایع معمولا” در صورت نیاز به دمای 90 درجه سانتیگراد از دیگ آب گرم، تا درجه دمای 120 از دیگ آب داغ، از 120 درجه تا 180 از دیگ بخار و برای دستیابی به دماهای بیش از 180 درجه سانتیگراد از دیگ روغن داغ استفاده می‌شود. البته ناگفته نماند در بعضی از صنایع برای تامین دماهای بیش از 100 درجه سانتیگراد نیز از دیگ روغن داغ استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از دیگ روغن داغ چیست؟

 • استفاده از دیگ روغن داغ (برخلاف دیگ آبداغ یا بخار) دستیابی به دمای بالا در فشار کار پایین امکان پذیر می باشد.
  تامین دمای بالا در فشار کار پایین.
 • عدم رسوب گرفتگی و عدم کاهش انتقال حرارت.
 • عدم نیاز به سختی گیر ، دی اریتور ، منبع کندانس و…
 • عدم خوردگی به دلیل ساختار شیمیایی روغن حرارتی.
 • عدم احتمال یخ زدگی در مواقع خاموش بودن دستگاه.
 • کاربری راحت تر و نیاز به نگهداری کمتر و آسان تر.
 • طول عمر بیشتر و ایمنی واطمینان بالاتر.

دقت داشته باشید در زمان استفاده از بویلر روغن داغ، با توجه به اینکه دمای کار بسیار بالا است؛ حتما” نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کنید.

راهنمای خرید دیگ روغن داغ ، بویلر روغن داغ چه کاربردهایی دارد؟

برخی از موارد اصلی کاربرد های بویلر روغن داغ عبارتند از:

 • صنایع شیمیایی: جهت تامین گرمای مورد نیاز واکنش ها در راکتورها جهت تولید چسب و رزین، تولید ترکیبات و حلال ها و صنایع رنگ و پلیمر
 • صنایع غذایی: جهت تامین گرمای غیر مستقیم مورد نیاز در سرخ کن های صنعتی جهت تولید چیپس ، فلافل و … و تصفیه روغن
 • صنایع قیر: جهت گرم نمودن مخازن و میکسر های تولید قیر ، آسفالت و ایزوگام
 • صنایع چوب: جهت دستگاه های خشک کن  و تولید ورق های نئوپان و MDF
 • صنایع نساجی: جهت گرم کردن  ماشین آلات رنگرزی و کلندرها و خشک کن ها
 • صنایع کاغذ سازی: هودهای خشک کن و اتاقهای خشک کن  و سلیندرهای خشک کن
 • استفاده جهت روان سازی و گرم کردن مواد نفتی سنگین در مخازن بزرگ

سایر موراد کاربرد دیگ روغن داغ عبارتند از :

 • گرمایش در تولید چرم مصنوعی
 •  تولید روغن های خوراکی
 •  تولید قند، نبات و پولکی
 •  تصفیه روغن موتور
 • سیستم های گرمایشی
 • ماشین آلات چاپخانه ها
 • گرم کردن ماشین آلات رنگرزی و خشک کن ها
 • گرم کردن اتو کلاوها ، صنایع رنگ و جلا و میکسرها و راکتورها
 •  هودهای خشک کن و اتاقهای خشک کن
 • دستگاه های سرخ کن و دستگاه های تقطیر

با اطلاع از راهنمای خرید دیگ روغن داغ ، اجزا این محصول را بشناسید

یک سیستم کامل یا پکیج روغن داغ جهت کارکرد اصولی ، صحیح و ایمن شامل اجزا زیر می باشد:

 دیگ روغن داغ

جز اصلی سیستم و منتقل کننده حرارت مشعل به روغن بوده که ظرفیت آن باید متاسب با فرآیند انتخاب شده و معمولا بر حسب کیلو کالری در ساعت بیان می گردد.

مشعل

در صورتی که ظرفیت بویلر روغن داغ واقعی باشد ظرفیت مشعل معمولا حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از ظرفیت دیگ انتخاب می گردد که سوخت مشعل می تواند گاز سوز ، گازوئیل سوز ، مازوت سوز ، دو گانه سوز یا سه گانه سوز باشد.

پمپ سیرکوله

جهت گردش روغن در دیگ روغن داغ و مصرف کننده حرارتی از پمپ سیرکولاتور استفاده می شود. لازم است این پمپ متاسب با دبی و هد مورد نیاز به درستی انتخاب شده و  با الکتروموتور متناسب با آن کوپله  گردد. توجه به حداکثر دمای کاری پمپ اهمیت ویژه ای داشته و استفاده از پمپ هایی که برای روغن داغ طراحی و تولید نشده و دارای قیمت مناسبی می باشد به علت احتمال بروز نشتی روغن به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. در سیستم هایی که کارکرد دائم و پیوسته سیستم اهمیت دارد معمولا یک دستگاه پمپ سیرکوله نیز به عنوان رزرو یا استند بای در نظر گرفته می شود.

منبع تغذیه

برای تامین کسری روغن مورد نیاز در سیستم  روغن داغ  و همچنین تخلیه روغن سیستم از مخزن ذخیره یا مخزن تغذیه استفاده می گردد. ظرفیت این مخزن با توجه به حجم کل روغن گیری سیستم (حجم روغن گیری دیگ ، لوله های رابط و مصرف کننده ها)  و پیش بینی تخلیه اضطراری روغن انتخاب می گردد.

پمپ تغذیه

از پمپ تغذیه جهت روغن گیری سیستم و جبران کمبود روغن در سیستم استفاده می گردد. این پمپ که معمولا از نوع دنده ای انتخاب می گردد روغن را از منبع تغذیه به منبع انبساط پمپاژ می نماید.

منبع انبساط

با توجه به اینکه  روغن زمانی که گرم می گردد افزایش حجم می یابد لازم است مخزنی پیش بینی شده تا افزایش حجم روغن موجود در سیستم به آن منتقل گردد.  این مخزن لازم است به یک نشان دهنده سطح و یک کنترل سطح مجهز بوده تا در صورتی که حجم روغن درون مخزن انبساط کاهش یافت با فرمان به پمپ تغذیه از منبع تغذیه عملیات روغن گیری انجام شود.

تجهیزات کنترل

دیگ روغن داغ لازم است به تجهیزات کنترل کننده دما و فشار مجهز بوده تا عمکلرد صحیح و ایمن سیستم را تضمین نماید. بی توجهی به سیستم های کنترل می تواند خسارت های فراوانی به وجود آورد.

تابلو کنترل

جهت کنترل مشعل ، پمپ و تجهیزات کنترل لازم است سیستم به یک تابلو برق مجهز گردد.

جداکننده کننده گاز از روغن

جداکننده هوا و گاز مخزنی است که به روش فیزیکی و با به هم زدن جریان روغن، گاز های نامحلول و هوا را از روغن جدا کرده و آن ها را از بالاترین نقطه خود به سمت مخزن انبساط هدایت می کند.

شیر آلات

شامل شیرهای مقاوم به حرارت ، صافی ، یکطرفه و لرزه گیر ها

راهنمای خرید دیگ روغن داغ، نکات ایمنی

ایمنی در محیط کار از اولویت های اولیه و غیر قابل انکار می باشد که در کلیه زمینه ها باید به آن توجه نمود.  در بویلر های روغن داغ به دلیل دمای بالای روغن بحث ایمنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هرگونه بی توجهی می تواند موجب آتش سوزی های شدید و ایجاد صدمات جانی و خسارات های مالی فراوانی گردد.

تولید کننده‌ی متخصص دیگ روغن داغ

یک دیگ روغن داغ با کیفیت و استاندارد باید توسط تولیدکنندگان متخصص و با تجربه تولید گردد. تولید این محصول دارای پیچیدگی ها و ظرایفی بوده که نیازمند دانش تخصصی و تجربه لازم می باشد. پیش از خرید ابتدا لازم است از توانایی و تخصص فنی تولید کننده اطمینان حاصل نمایید. موارد بسیار زیادی مشاهده شده که ساخت بویلر روغن داغ به دلیل قیمت  پایین به تولید کنندگان غیر معتبر سپرده شده و مشکلات فراوانی به وجود آورده است.

مصالح استفاده شده در ساخت بویلر روغن داغ و راهنمای خرید دیگ روغن داغ

یک دیگ روغن داغ استاندارد و با کیفیت باید با استفاده از مصالح با کیفیت و مطابق استاندارد تولید گردد. استفاده از لوله های غیر آتشخوار یا درزدار تحت هیچ عنوان مجاز نمی باشد. همچنین ورق های مصرفی باید مطابق استاندارد از نوع آتشخوار ۱۷mn4 باشد.  استفاده از ورق ها و لوله های با ضخامت کمتر از حد مجاز می تواند موجب کاهش طول عمر دیگ و خطرات فراوان گردد.

دقت در جوشکاری وراهنمای خرید دیگ روغن داغ

کلیه جوشکاری های هیتر روغن داغ باید توسط شرکت بازرسی شخص ثالت تحت نظارت اداره استاندارد به روشRT (رادیوگرافی) و UT (اولتراسونیک) کنترل گردیده و گزارشات به صورت کامل ارائه گردد تا از کیفیت جوش ها اطمینان لازم حاصل گردد.

راهنمای خرید دیگ روغن داغ سیستم کنترل

یک دیگ روغن داغ باید مجهز به سیستم کنترل با تجهیزات با کیفیت و معتبر باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکل از قبیل افزایش دمای روغن بیش از حد مجاز ، عدم چرخش روغن و … به صورت خودکار با قطع مشعل از ادامه کار دیگ جلوگیری نماید.

خرید دیگ روغن داغ

ما در گروه ماشین سازی صنعت ویژه به طراحی، تولید و عرضه مستقیم ماشین آلات صنعتی پرداخته‌ایم. شما میتوانید انواع محصولات را در سایت  mssvco.comمشاهده کنید و در صورت هر گونه سوالی با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *