6 مرحله اصلی و 6 فیلتر مهم در هر دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد. عملکرد درست تک تک این بخش‌ها و فیلترها سبب حذف ناخالصی‌ها و بالا رفتن کیفیت آب آشامیدنی می‌شود. در دستگاه تصفیه آب خانگی، عملکرد هر فیلتر مکمل فیلتر دیگر بوده و تمامی مراحل از اهمیت زیادی برخوردار است. در این‌جا به شرح رایج‌ترین دستگاه تصفیه آب خانگی می‌پردازیم.

در مرحله اول آب وارد فیلتر پلی‌پروپیل می‌شود. در این فیلتر، آب تصفیه فیزیکی شده و از ذرات معلقی که اندازه‌شان تا 5 میکرون است عاری می‌گردد. در مناطقی که میزان آلودگی آب بالاست پیشنهاد می‌شود از یک فیلتر پیش تصفیه نیز استفاده شود تا گل و لای وارد لوله‌ها و اتصالات آن نشده و از صدمه دیدن فیلترهای اصلی جلوگیری شود.

همان‌طور که گفته شد، برای تصفیه آب شهری از کلر استفاده می‌شود. وظیفه فیلتر دوم در مرحله دوم، کاهش بو و طعم نامطبوع و همینطور گازهای محلول در آب است. همچنین، در این مرحله میزان کلر در آب نیز کاهش می‌یابد. این فیلتر که معمولا حاوی ذغال فعال است، با عبور دادن آب از دانه‌های کربن، میزان مواد شیمیایی محلول در آب و همینطور طعم و بوی نامطبوع آن را کاهش می‌دهد.

در مرحله سوم، فیلتری وجود دارد به نام فلیتر کربن بلاک. این فیلتر مکمل فیلتر مرحله دوم بوده و با تکمیل مرحله قبل، آب را آماده‌ی ورود به فیلتر اصلی می‌کند.

پس از فیلترهای پیش تصفیه، آب وارد فیلتر «ممبران» می‌شود. در فیلتر ممبران، خلوص بالاتری به دست می‌آید. فیلتر ممبران که همان فیلتر چهار است، و در ‌مرحله چهارم وارد فرآیند تصفیه آب می‌شود، مهم‌ترین بخش دستگاه تصفیه محسوب می‌شود. در فیلتر ممبران، آب با روش اسمز معکوس (RO) از تمامی یون‌های سختی مضر محلول، نیترات، مواد شیمیایی‌، باکتری‌، ذرات معلق بسیار ریز و غیره، پاک می شود، و به صورت قطره قطره، وارد منبع ذخیره‌ی دستگاه تصفیه آب خانگی می‌گردد. در این مرحله، آب به دو قسمت تقسیم می‌شود. بخشی از آن کاملاً خالص و تمیز شده و وارد منبع می‌شود و بخش دیگر آن که آب کثیف و آلوده است، وارد فاضلاب می شود. با گذشت زمان لایه‌های داخلی این فیلتر رسوب می‌گیرد و آب دیگر نمی‌تواند از آن عبور کند. از آنجایی که این بخش از اهمیت زیادی در فرآیند تصفیه آب برخوردار است، حتما باید به موقع آن را تعویض نمود.

فیلتر پنجم، که در مرحله پنجم قرار دارد، از جنس زغال پوسته نارگیل است که حاوی کربن می‌باشد. وظیفه اصلی این فیلتر، جلوگیری از تغییر یافتن بو ،رنگ، و طعم آب تصفیه و ذخیره شده در مخزن آب دستگاه است. زمان تعویض این فیلتر هر سال یکبار است. در صورت تعویض نشدن به موقع این فیلتر، آب مخزن بو و طعم نامطلوبی به خود می‌گیرد.

فیلتر آخر، که در مرحله ششم قرار دارد، فیلتر مواد معدنی یا مینرال نام دارد. این فیلتر میزان سختی مفید آب را تنظیم نموده و علاوه بر کاهش تلخی آن، مواد معدنی آب را نیز در حد مورد نیاز بدن تنظیم می کند. کلسیم و منیزیم از جمله مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی هستند. نحوه‌ی عملکرد فیلتر مینرال به این صورت است که آب را از دانه‌های معدنی موجود در فیلتر مینرال عبور می‌دهد. با برخورد آب به این دانه‌ها، مواد معدنی در آب حل شده و میزان آنها تا حد مورد نیاز برای آشامیدن تنظیم می‌شود. در واقع این فیلتر، املاح معدنی مورد نیاز بدن را به آب می‌دهد.

نکات مهم هنگام خرید پکیج تصفیه آب

پکیج تصفیه آب وفاضلاب

هنگام خرید پکیج تصفیه آب باید دقت داشته باشید که دستگاه مورد نظرتان، ویژگی‌ها و استانداردهای لازم را داشته باشد. گواهینامه‌های سلامت و استاندارد به دستگاهی تعلق می‌گیرد که تمام آزمایش‌های مورد نیاز را پشت سر گذاشته و با استانداردهای ایمنی بهداشتی مطابقت داشته باشد. پس موقع خرید، این ویژگی مهم را نادیده نگیرید.

در تحقيقات خود، ‌نسبت به توليد كننده، وارد كننده، و توزيع كننده دستگاه تصفيه آب حساسيت نشان داده و در اين باره بررسی‌های لازم را انجام دهید.و در نهایت اینکه از آنجایی که فیلترهای کربن نقش بسیار مهمی در تصفیه‌ی آب دارند، به همان نسبت باید به جنس و کیفیت آنها توجه کرد.

پکیج تصفیه آب وفاضلاب

چرا استفاده از پکیج تصفیه آب خانگی مهم است؟

 

از مهم‌ترین دلایل آلوده شدن منابع آب می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • صنعتی شدن و افزایش تعداد کارخانه‌ها و دفع فاضلاب‌های صنعتی
  • افزایش تولید فاضلاب انسانی و ورود آن‌ها به آب‌های زیرزمینی
  • مصرف کودهای مختلف در مزارع و پارک‌ها که پس از بارندگی و آبیاری به اعماق زمین نفوذ می‌کند.

روش تصفیه آب شرب شهری

 

پکیج تصفیه آب وفاضلاب

در تصفیه خانه‌های ایران، آب اغلب طی دو مرحله تصفیه می‌شود. در مرحله اول، مواد جامد و معلق موجود در آب با روش های مختلفی مثل ته‌نشینی در حوضچه‌ها، گرفته می‌شود. بعد از این مرحله، با اضافه کردن کلر و مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی دیگر به آب، اقدام به حذف میکروب و سم‌زدایی می‌شود.

اگرچه مراحل و فرآیندهای تصفیه آب، که برای ضدعفونی آب آشامیدنی در تصفیه‌خانه‌های شهری انجام می‌شود، کافی است، اما بمنظور اطمینان کامل از حذف نیترات، آرسنیک، و دیگر فلزات سنگین از آب توصیه می‌شود آبی که برای آشامیدن و تهیه‌ی غذا استفاده می‌شود با دستگاه تصفیه آب خانگی تصفیه شود و بعد از آن مورد استفاده قرار گیرد.

طرز کار دستگاه تصفیه خانگی به چه شکل است؟

پکیج تصفیه آب وفاضلاب

نمایش یک نتیجه

Show sidebar
پکیچ تصفیه آب و فاضلاب
Close

پکیچ تصفیه آب و فاضلاب

همان‌طور که می‌دانید، آب مصرفی خانه‌های ما از آب سدها و یا سفره‌های آب زیر زمینی مثل چشمه و چاه تامین می‌شود. در کشور ما به خصوص در مناطق کم باران و خشک، مانند مناطق کویری، آب عمدتا از طریق چاه‌ها تامین می‌شود .با رشد جمعیت در کلان شهرها و پیشرفت صنایع، سفره‌های آب زیرزمینی به علت‌های مختلف آلوده می‌شوند.